Obliczanie Stanu Majątku Trwałego w Biurach i Zakładach Produkcyjnych
Producent dóbr konsumenckich działający w około 60 krajach, dobrze znany z artykułów higienicznych, zdrowotnych oraz gospodarstwa domowego, wymagał lepszego zrozumienia struktury i stanu majątku trwałego w budynkach biurowych jak i w zakładzie produkcyjnym.
WYMAGANIA
Współpraca z firmą RGIS została podjęta w celu zrozumienia struktury i stanu aktywów klienta w każdym budynku biurowym i zakładzie produkcyjnym, aby umożliwić uaktualnienie ewidencji środków trwałych. Wymagania klienta były następujące:
- Profesjonalnie i precyzyjnie przeprowadzony audyt majątku trwałego.
- Audyt uwzględniający dwa budynki biurowe oraz główną halę produkcyjną – w tym ponad tuzin laboratoriów, magazynów i biur wewnątrz zakładów produkcji.
- Zliczenie i oznakowanie składu majątku specjalnymi identyfikatorami.
- Ustalenie położenia poszczególnych sładników zliczanych aktywów.
- Ustalenie wielkości niedoboru i nadwyżek składu majątku.
ROZWIĄZANIE
Firma RGIS współpracowała z przedsiębiorstwem dóbr konsumenckich w celu wykonania pełnej analizy struktury i ilości aktywów trwałych.
- Dwa kompetentne zespoły RGIS składające się z dwóch audytorów zebrały dane na temat środków trwałych w budynkach biurowych, zaś cztery zespoły składające się z dwóch audytorów na terenie zakładu produkcyjnego.
- Firma RGIS wprowadziła tymczasowe kody kreskowe na dobra, które nie były oznaczone.
- Zebrane dane dotyczące majątku obejmowały: numery inwentaryzacyjne, modele produktów, numery seryjne urządzeń, nazwy producentów oraz jakość i ilość aktywów.
- 45% dóbr była nowa i potrzebowała dokładnego opisu oraz oznaczenia, aby uaktualnić ewidencje aktywów trwałych klienta.
- Nowe aktywa trzeba było również przydzielić do różnych jednostek organizacyjnych/głównych centrów kosztów. Ten proces trwał razem 10 dni i w rezultacie zostały zebrane dane na temat 4500 aktywów trwałych.
- Tymczasowe kody kreskowe zostały zastąpione nowymi i permanentnymi oznaczeniami.
- Wykonany został raport nadwyżek i niedoborów, które zostały znalezione podczas audytu.
REZULTATY
Producent dóbr konsumenckich uznał, że poprzez współpracę z firmą RGIS zaoszczędził czas, wysiłek i wyeliminował dodatkowe koszty wynikające z zakupu produktów, których posiadał w nadmiarze. Po tym procesie klient uznał, że może:
- Łatwo uzupełniać aktualny status aktywów nowymi danymi i informacjami.
- Dopasować nowe aktywa do odpowiednich jednostek organizacyjnych.
- Zidentyfikować braki najbardziej wartościowych dóbr.
- Zlokalizować położenie dóbr oraz ich posiadaną ilość, a co za tym idzie ma możliwość przenoszenia ich pomiędzy budynkami firmowymi zamiast zamawiać nowe.
- Dzięki oznaczeniu dóbr zidentyfikować zagubione aktywa.
KLIENT O NASZEJ PRACY
“Wyrażamy pozytywna opinię na temat współpracy z firmą RGIS, zarówno na etapie przygotowań, wykonywania usługi, jak i działań związanych z rozliczeniem po inwentaryzacji. Podkreśleniu wymaga otwartość pracowników RGIS na sugestie, troska o terminowe dostarczenie koniecznych danych, punktualność, dokładność i rzetelność, jak również pozytywne nastawienie. Podsumowując, pragniemy polecić firmę RGIS jako solidnego i doświadczonego dostawce usług inwentaryzacyjnych.”
RGIS Customer